fbpx
Adventní zamyšlení I.

Adventní zamyšlení I.

První adventní neděle, tzv. železná neděle.

První svíčka, kterou na adventním věnci zapalujeme odkazuje na patriarchy a symbolizuje Naději a očekávání. Postupné navyšování počtu zapálených svící symbolizuje narůstající očekávání Vánoc a přeneseně pro děti příchod Ježíška.

Bez ohledu na víru, kterou v sobě máme, nebo nemáme, bez ohledu na naše založení, které se možná odkazuje na dávné tradice, nejen křesťanské, ale třeba až k oslavám zimního Slunovratu… Myslím, že svíce Naděje je k dnešní době příhodná. Věřím, že každý z nás v sobě nese kousek naděje. Stejně jako plamen svíčky ukazuje na cestu z temnoty a symbol života, i my v sobě neseme svá přání, touhy, které jsou mnohdy založena na tom nejzákladnějším.

Naději na to, že se všichni znovu a znovu sejdeme k jednomu prostřenému stolu, naději na zdraví našich nejbližších. Naději na to, že za den, za týden, za rok bude alespoň tak dobře, jako je nyní.Pro mnoho pečujících je v plamenu svíčky skryta naděje, že se zdravotní stav nemocných nezhorší. Pro pečující, kterým jejich nejbližší odešel, je mnohdy svíčka symbolem naděje, že vše zlé již pominulo a jejich nejbližším je teď už dobře, ať jsou kdekoliv.

Ať v plamenu svíčky hledáte odpověď na jakoukoliv otázku, na začátku adventu vám všem přeji, ať ji naleznete. Ať najdete každý den alespoň na chvíli vnitřní klid, který dovolí svíčce poklidně hořet a vtáhnout vás do té naděje. Opatrujte především sebe. Vy jste ti nejdůležitější.

***

Ještě nejste součástí uzavřené podpůrné skupiny „Domácí péče o nemocné Alzheimerem“ na Facebooku? Přidejte se k nám, kliknutím na tento odkaz, a získejte podporu lidí v podobné životní situaci. Případně se připojte k některému z bezplatných online podpůrných setkáních realizovaných prostřednictvím aplikace Skype. Veškeré informace o termínech i jednoduchých návodech, jak se bez instalace a registrace připojit, najdete zde.

Loading