fbpx
Adventní zamyšlení II.

Adventní zamyšlení II.

Druhá adventní neděle.

Na dnešní den připadá druhá adventní neděle, říká se jí bronzová a odpočítává dvě zbývající neděle do Štědrého dne. Bronzová neděle reprezentuje Ježíškovy jesličky a lásku. V liturgii jí na adventním svícnu patří druhá “betlémská” fialová svíčka, která nese poselství míru. Fialová barva symbolizuje rozjímání, pokání a kajícnost a vyjma Adventní a postní doby je využívána při Svátosti smíření. První adventní svíčku tradičně zapaluje nejmladší dítě v rodině, druhou svíčku naopak dítě v rodině nejstarší.

Když se podívám kolem sebe, vnímám, že vedle sílícího hněvu, který probublává společností, můžeme vidět i odraz probíhajícího adventu. Aktuální situace kotví lidi více doma, v kruhu nejbližších. Příroda se halí do zimního hávu, utichá. Nabírá sílu. A my jsme jsme její součástí, ať se nám mnohdy líbí nebo ne.

Někdy je hodně těžké přijmout všechny okolnosti, které se nám staví do cesty. Někdy je opravdu dusivé, jak velké břímě nám je na bedra položeno. Často teď myslím na vás, pečující, jak se perete s nastupujícím vánočním časem. Do jaké míry vnímáte to tiché poselství, když mnohdy nevidíte, kam dříve skočit. Zda jsou Vánoce časem, kdy na vás padá ještě větší tíseň než v jiná období roku, nebo zda je to naopak období, kdy se i širší rodina více semkne a vy máte možnost trochu vydechnout. Moc bych vám přála to druhé. A tak vám přeji, ať je advent i pro vás časem rozjímání a smíření.

***

Ještě nejste součástí uzavřené podpůrné skupiny „Domácí péče o nemocné Alzheimerem“ na Facebooku? Přidejte se k nám, kliknutím na tento odkaz, a získejte podporu lidí v podobné životní situaci. Případně se připojte k některému z bezplatných online podpůrných setkáních realizovaných prostřednictvím aplikace Skype. Veškeré informace o termínech i jednoduchých návodech, jak se bez instalace a registrace připojit, najdete zde.

Loading