fbpx
Lentilka pro dědu Edu aneb Alzheimerova choroba očima pětiletého pravnoučka

Lentilka pro dědu Edu aneb Alzheimerova choroba očima pětiletého pravnoučka

Začalo to všechno tím, že dědu Edu přivedla domů městská policie… “Člověče, přesně jsem si vybavil, jak náš dům vypadá, ale neměl jsem tušení, jak se domů dostat.”

Příběh rodiny pětiletého Honzíka, jeho rodičů, dědy Arnošta a pradědečka Edy je náplní knížky Lentilka pro dědu Edu. Právě u dědy Edy se začíná projevovat Alzheimerova choroba. Ze začátku velmi nenápadně, plíživě, nejvíce si projevů nemoci začne všímat právě tehdy čtyřletý Honzík. Knížka plná příběhů zdánlivě humorných, ale velmi reálných ze života člověka s Alzheimerovou chorobou a jeho nejbližších, může být velkým pomocníkem pro seznamování malého dítěte s tímto onemocněním. 

Knížku napsala naše známá spisovatelka knížek pro dětí Ivona Březinová ve spolupráci s psychiatrem MUDr. Petrem Žižkovským, který se dlouhé roky věnuje léčbě a studiu stařeckých demencí, a vydalo ji nakladatelství Albatros. Velký přínos knížky má kořeny právě v pohledu na nemoc dětskýma očima. Příběhy jsou psané čtivou formou, ve svižném tempu a střídají se v ní všechny emoce, se kterými se malý človíček tváří v tvář této zákeřné nemoci, která postihla jednoho z jeho nejbližších, musí vyrovnat. Je v ní nadšení z bláznivých nápadů, radost z chvil strávených s dědečkem, smutek z toho, když děda přestane Honzíka poznávat, strach z reakce maminky na dědečkovo chování atd. Příběhy mnohdy těžko uvěřitelné, o to ale reálnější a hořko-sladké pro lidi, kteří se s Alzheimerovou chorobou měli tu čest potkat.


Jaké to je, když vezme dědeček Honzíka na nákup a řekne mu, ať na něj počká u rohlíků a následně pak doma v křesle, kam se dědeček po návratu z obchodu usadí, dědečka něco stále pobízí jít na nákup? Co se přihodí s dědou Arnoštem a pradědou Edou na výletě do zoologické zahrady? Jak to dopadne, když si dědeček vzpomene, že pracoval na poště, s Honzíkem najdou tatínkovo sběratelské album známek a Honzík dědečkovi půjčí razítka s pohádkovými postavičkami? Jak se rodina vypořádá s čím dál náročnější péčí o dědečka a maminčinou překladatelskou prací z domova, když děda Eda vyžaduje stále více pozornosti? Proč dědeček vyhazuje věci ze skříně? A proč postupně mizí zámek na dveřích u toalety i napařovací žehlička a na skříňku s léky v koupelně naopak zámek přibude? Jak se maminka popasuje s tím, že dědeček prodává před domem na lavičce vajíčka a říká, že ho doma trápí hlady?

Jak pětiletý kluk vnímá situace jako snahu dědečka o jezení polévky vidličkou, zapomínání barev figurek u Člověče, nezlob se? Co stojí za názvem celé knížky a jak to bylo s dědečkovou pravidelnou dávkou léků a Honzíkovými lentilkami? Jaké to je, když Honzík od dědečka uslyší: “Co tu děláš a kdo vůbec jsi?!” a co vše si Honzík ze života s dědečkem nese, aby mohl říct: “Našeho dědu bych za nic na světě nevyměnil”?

Knížka má i svou audio verzi, která zahrnuje dva kompaktní disky. Na prvním disku jsou zaznamenány příběhy z Lentilky pro dědu Edu. Stejné příběhy, ale tentokráte očima Honzíkovy maminky, jsou součástí druhého CD audioknihy a nesou název Trenky přes kalhoty. Právě tato zmíněná verze příběhů o dědovi Edovi existuje pouze v audioverzi a nebyla dosud knižně vydána.

Základní informace o knížce, včetně recenzí čtenářů můžete nalézt zde.

BŘEZINOVÁ, Ivona. Lentilka pro dědu Edu. 2. vyd. Ilustroval Eva MASTNÍKOVÁ. V Praze: Albatros, 2012. ISBN 978-80-00-03026-5.

***

Ještě nejste součástí uzavřené podpůrné skupinyDomácí péče o nemocné Alzheimerem“ na Facebooku? Přidejte se k nám a získejte podporu lidí v podobné životní situaci. Případně se připojte k některému z bezplatných online podpůrných setkáních realizovaných prostřednictvím aplikace Skype. Veškeré informace o termínech i jednoduchých návodech, jak se bez instalace a registrace připojit, najdete zde.

Loading