fbpx
The Father – příběh očima člověka s Alzheimerovou chorobou

The Father – příběh očima člověka s Alzheimerovou chorobou

Anthony Hopkins v roli stárnoucího muže, kterého Alzheimerova choroba postupně okrádá o soběstačnost, paměť i kontrolu nad svým chováním, si za roli v komorním dramatu The Father odnesl Oskara. Celý příběh je postaven na stejnojmenné divadle hře z roku 2012 a svého filmového ztvárnění se dočkal v loňském roce. Scénáře i kamery se ujal tvůrce divadelní předlohy Florian Zeller.

Anthony, ne náhodně pojmenovaný stejně jako jeho představitel se kterým ho pojí i stejné datum narození, se pokouší zorientovat v rozsypané skládance svého života. Celý příběh je předkládán očima člověka s demencí. V hodinu a půl trvajícím snímku, ve kterém se setkáme pouze se šesti postavami a třemi kulisami prostředí, ve kterém Anthony žije, se prolínají časové roviny a my očima hlavního hrdiny těžko poznáváme, zda jsme v minulosti, přítomnosti, nebo zda do jeho vyprávění zasahuje demence a prázdná místa ve vzpomínkách se zaplňují smyšlenými událostmi. Co je pravda a co lež? Komu mohu věřit a mohu věřit sám sobě a své hlavě? Kde je nahoře a kde dole a kdo vlastně jsem? To jsou otázky člověka, který hodinu po hodině, den po dni, ztrácím sám sebe.

Jaké to je, když se probudíte v bytě, o kterém se domníváte, že je váš, v obývacím pokoji najdete muže, kterého jste v životě neviděli (opravdu ne?) a on vám tvrdí, že jste v jeho bytě, ve kterém už deset let okrádáte jeho manželku, svou dceru, o svobodný život, přičemž vzápětí přijde do bytu žena, která o sobě říká, že je vaše dcera a je už pět let rozvedená?

A jaké to je, když svůj život obětujete péči o svého otce, snad v dobré víře a z jakéhosi pocitu, že mu to dlužíte, a na oltář položíte své manželství, své sny i budoucnost? A co se musí stát, aby člověk sebral poslední zbytky svého života a udělal jednu z nejtěžších, ne-li nejtěžší, věcí ve svém životě, aby se mohl znovu z plných plic nadechnout a jít žít?

Není důvod Anthonu Hopkinsovi nevěřit ani jednu vteřinu z jeho hereckého umění. A to ani v samotném závěru, kdy postupně sbíraná dávka frustrace z nepochopitelného dění v jeho světě dosáhne pomyslného vrcholu, Anthonyho svět se rozloží jak domeček z karet a on netouží už po ničem jiném než po objetí vlastní maminky a návratu tam, kde bylo všechno v pořádku, domů.

Oficiální trailer filmu s českými titulky zde.
Oficiální stránky filmu zde.

***

Ještě nejste součástí uzavřené podpůrné skupinyDomácí péče o nemocné Alzheimerem“ na Facebooku? Přidejte se k nám a získejte podporu lidí v podobné životní situaci. Případně se připojte k některému z bezplatných online podpůrných setkáních realizovaných prostřednictvím aplikace Skype. Veškeré informace o termínech i jednoduchých návodech, jak se bez instalace a registrace připojit, najdete zde.

Loading