fbpx
Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

Když před více jak sty lety, přesněji v roce 1906, popsal německý psychiatr a neuropatolog Alois Alzheimer příznaky nemoci později na jeho počet pojmenované Alzheimerova choroba (zdroj), nemohl ani tušit, kolik lidských osudů právě tato diagnóza zasáhne, do kolika rodin vstoupí stín této choroby, kolik vědců a firem se zapojí do výzkumu této nemoci. A nemohl vědět, že ani po sto patnácti letech nebude znám lék, který by tuto nemoc vyléčil.

S pokorou ke všemu, co život přináší, a s vědomím, že tato choroba tříští životy nejen samotných nemocných, ale celých rodin, si připomínáme právě dnes Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Vedoucí ostravského střediska poskytující služby lidem se syndromem demence, Bc. Marta Machová, kdysi řekla, že Alzheimerova choroba je vždy nemoc minimálně dvou lidí. A odkazovala tím právě na rodiny lidí s diagnózou Alzheimerovy choroby., kteří se s touto nemocí pokoušejí vyrovnat. Některým se to podaří v řádech měsíců, někteří se s touto chorobou nesrovnají ani po smrti svého blízkého.

Společnost Meridiem o.p.s. se už šestý rok snaží ulehčit péči o lidi s Alzheimerovou chorobou v domácím prostředí a podporuje pečující v jejich každodenní péči o takto nemocné. Právě v tyto dny usilovně pracujeme na další možné cestě podpory pečujících. Pokud byste nám chtěli pomoci a předběžně vyjádřili názor k chystané nabídce, můžete využít možnost účasti v anketě, která je od včerejšího dne zveřejněna v naší uzavřené facebookové skupině “Domácí péče o nemocné Alzheimerem”. Rádi bychom pečujícím zprostředkovaně nabídli čas, který pečující mohou strávit dle své volby s vědomím, že jejich blízký, člověk s Alzheimerovou chorobou, má kvalifikovanou společnost a je o něj dobře postaráno.

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby není “jen” dnem o této nemoci a o lidech, kteří si z lékařské ordinace tuto diagnózu odnesli, ale také o vás, naši milí pečující, kteří jste se rozhodli vydat na tuto nelehkou cestu a přes všechna úskalí, které péče a nemoc přináší, se nechcete vzdát. Z naší strany proto zaznívají slova velké úcty k vašemu činění, k odvaze, se kterou této nemoci čelíte, a k srdci, které do péče dáváte. Myslete, prosím, i na sebe a věnujte čas i sami sobě, péči o sebe a své zdraví.

***

Ještě nejste součástí uzavřené podpůrné skupiny „Domácí péče o nemocné Alzheimerem“ na Facebooku? Přidejte se k nám, kliknutím na tento odkaz, a získejte podporu lidí v podobné životní situaci. Případně se připojte k některému z bezplatných online podpůrných setkáních realizovaných prostřednictvím aplikace Skype. Veškeré informace o termínech i jednoduchých návodech, jak se bez instalace a registrace připojit, najdete zde.

Loading