fbpx
Věnujte pár minut sami sobě a zastavte se

Věnujte pár minut sami sobě a zastavte se

„Otevřete oči a hledejte, kde nějaký člověk potřebuje trochu času, trochu účasti, trochu společnosti, trochu péče,” řekl jednou Albert Schweitzer – francouzský lékař, hudebník, filosof. A mě v souvislosti s tímto citátem napadá… kolik lidí věnuje svůj čas a trochu péče těm, kteří pečují dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Mnohdy už několik let. Kdo se zastaví, zazvoní, pohladí je slovem. Kdo zavolá jen tak, aby se zeptal, jak se mají a zda něco nepotřebují. Ne ti, o které pečují, ale oni sami. Málo je takových lidí. Pečujících přibývá, ale těch, kteří by věnovali trochu svého času jim, je stále žalostně málo.

Možná alespoň krátké zastavení uprostřed běhu rutinních dní, připojení se na některé online setkání a věnování času sami pro sebe, bez nutnosti mluvit o těch, o které pečujete, může přinést trochu světla do vašich dní. Jsem tu pro vás a ráda vám budu naslouchat.

Podpůrné online setkání u kávy či čaje pro neformální pečovatele o osoby s Alzheimerovou chorobou. Jedná se o setkání pečovatelů a mě, mentorky Meridiem, prostřednictvím aplikace Skype, Zoom, Google Meet a MS Teams. Na setkání nepotřebujete nic jiného než funkční počítač /smartphone a připojení k internetu.

Na tato online skupinová setkání není nutné se předem přihlašovat. Pokud byste měli zájem o individuální online konzultaci, napište mi a domluvíme si společně vhodný termín.

Jde o velmi neformální schůzky bez předem daných témat. Vždy záleží na skupince lidí, která se zrovna sejde, a s jakými tématy účastníci přijdou. Není nic proti ničemu, když se budete chtít zúčastnit a prostředí si “jen” okouknout. Můžete načerpat inspiraci pro řešení každodenních těžkostí s péčí o nemocného člověka, seznámit se s dalšími pečujícími a vytvořit podpůrné vazby. Sami můžete přinést téma k diskusi, případě požádat ostatní pečující o náhled na Vaši situaci. Já Vám mohu pomoci odbornou radou nejen ze sociální oblasti, případně navrhnout možné cesty, jakými se dají některé strasti péče zvládnout.

Několik organizačních záležitostí:

Můžete využít více termínů během jednoho týdne a setkání se účastnit opakovaně.
Pokud není na setkání nikdo přihlášený (vyjma víkendových termínů), zpravidla vyčkávám u počítače 30 – 60 min od plánovaného začátku setkání, zda se někdo neobjeví, poté spojení ukončuji. Nebojte se tedy připojit i později než je avizovaný začátek setkání.
Nebojte se přihlásit na setkání v průběhu, klidně tedy i se zpožděním. Setkání jsou velmi volná, účastníci na ně přicházejí a odcházejí z nich dle svých časových možností a zájmu. Nikoho nenutíme setrvávat.
Je v pořádku, pokud budete moci přijít “jen” na 10 minut. Myslím, že i takto krátký čas může být obohacující pro všechny zúčastněné.
Setkání mají velmi široké rozpětí trvání. Některá jsou půlhodinová, rekord máme dvě a půl hodiny.
Může se stát, že vám složení skupiny, případně téma “nesedne”, je to v pořádku a naprosto lidské. Nebojte se přihlásit na některé z dalších.
Nikdo vás nebude z ničeho zkoušet, nikdo vám nebude říkat, že pečujete nevhodně atd. Setkání probíhají s maximálním respektem a naopak se snaží o podpoření účastníků v jejich mnohdy obtížné roli.

Nepodkročitelnou podmínkou všech těchto setkání je důvěrnost sděleného a respekt k názoru dalších účastníků.

Nejbližší termíny setkání jsou naplánována na tato data:
Odkazy pro připojení najdete v závěru tohoto článku.

📅 pondělí 13. 9. od 16:30 hod. (Zoom)
📅 úterý 14. 9. od 9:30 hod. (Skype)
📅 středa 15. 9. od 10:00 hod. (MS Teams)
📅 čtvrtek 16. 9. od 16:30 hod. (Skype)
📅 pátek 17. 9. od 9:30 hod. (Zoom)

***


Ještě nejste součástí uzavřené podpůrné skupiny „Domácí péče o nemocné Alzheimerem“ na Facebooku? Přidejte se k nám a získejte podporu lidí v podobné životní situaci.

Loading