fbpx
Život s Alzheimerem – časosběrný dokument

Život s Alzheimerem – časosběrný dokument

Život s Alzheimerem – dokumentární časosběrný téměř hodinu trvající snímek, který ve čtyřech záchytných bodech mapuje život čtyř rodin, do jejichž běhu zasáhla Alzheimerova choroba. Dokument se natáčel v průběhu období od Velikonoc do Vánoce roku 2019 a filmový štáb se do rodin vrací v každém ročním období výše zmíněného roku.

Pokud čekáte dokument s hromadou definic, diagnóz, popisem stádií a možných prognóz této nemoci, pusťte si raději jiný snímek. Pokud vás zajímá otevřená zpověď lidí, kteří se rozhodli zkusit pečovat o člověka s touto nemocí doma, nechali štáb nakouknout pod pokličku svých obav, starostí a pocitů, že jim nemoc chvílemi přerůstá přes hlavu, je “Život s Alzheimerem” jedním z těch dokumentů, které promlouvají. A je úplně jedno, zda jste také pečující, nebo zda o Alzheimerově chorobě vůbec nic nevíte. 


Nakouknutí do života lidí, kterým byla tato nemoc diagnostikována a jejich nejbližších: paní Alena (85) a její manžel Karel (85), pan Miloš (73 let) a jeho žena Sylva (68), paní Zlatuška (90 let) s dcerou Zuzanou (55) a pan Miha (46) s manželkou Alenou (39) a dvěma dětmi předškolního a mladšího školního věku. Čtyři zcela různé příběhy, kterými se vine nitka tohoto degenerativního onemocnění. S jakými těžkostmi se potýká pan Karel, který sám bojuje s vlastními zdravotními problémy? Co nemoc přinesla do života společensky založené Sylvě, jak výrazně ovlivnila život Zuzaně, učitelce, která kvůli péči o svou maminku odešla ze zaměstnání? A jak nemoc zasáhne do rodiny teprve čtyřiačtyřicetiletého Mihy, kterému je nemoc přiklepnuta teprve v době, kdy jeho oba synové chodí do mateřské školky?

“I když se o tý nemoci mluví… No jo,von má Alzheimera, on si nic nepamatuje… Ale to je to je nejmenší. Nikdo si neuvědomí, co všechno přestává fungovat.”
“Život s Alzheimerem je běh maratonu rychlostí sprintu s panem Alzheimerem na zádech, který dělá závaží v tom životě. Nejhorší je osamělost.”
“Nechci to vzdát, na depresi beru prášky.”
“Jste do určité míry v pasti, můžete to obohatit o pozitivní emoce.”
“Hranice bude až to fyzicky nezvládnu.”

Dokument postavený na otevřenosti, upřímnosti, snaze předat lidem “mimo Alzheimerovskou bublinu” syrové informace o tom, jaký je život s Alzheimerem. Jak se vypořádat s tím, že se vám váš nejbližší “rozpadá” před očima, je na vás ve své frustraci hrubý, přestává vás poznávat?  Jak je nastavený systém sociálního zabezpečení pro lidi, kteří v produktivním věku vypadnou mimo pracovní proces? Jaké sociální služby mohou lidé s touto nemocí využívat a jak pomáhají pečujícím?

Dokument plný úzkosti a strachu z toho, jak bude nemoc pokračovat. Dokument překypující láskou k tomu nejbližšímu z nejbližších. Dokument o naději a víře, že být doma je to nejcennější a nejpevnější, co můžeme člověku s tímto onemocněním nabídnout. Dokument o ztrátách – paměti, intimity, vztahů, práce, o nedostatku finančních prostředků. A dokument o nálezech – toho, co je nad tím vším, o lásce, úctě, hledání sil, o záchranné sociální síti…

“Je to odevzdávání tomu stáří, odevzdávání jednotlivých řiven – všeho toho, co člověk postupně dostal.”

Snímek Život s Alzheimerem si díky archivu České televize můžete pustit z tohoto odkazu.


Oficiální text distributora zde.

***

Ještě nejste součástí uzavřené podpůrné skupinyDomácí péče o nemocné Alzheimerem“ na Facebooku? Přidejte se k nám a získejte podporu lidí v podobné životní situaci. Případně se připojte k některému z bezplatných online podpůrných setkáních realizovaných prostřednictvím aplikace Skype. Veškeré informace o termínech i jednoduchých návodech, jak se bez instalace a registrace připojit, najdete zde.

Loading