fbpx
Změny v úhradách zdravotnických prostředků na poukaz od 1. ledna 2022

Změny v úhradách zdravotnických prostředků na poukaz od 1. ledna 2022

Dne 12. října 2021 byla vydána novela zákona č. 48/1997 Sb. – zákon č. 371/2021 Sb.,
kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění
některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Novela
v části týkající se zdravotnických prostředků nabude účinnosti k 1. lednu 2022.

Ve zkratce lze říci, a je to jistě potěšující zpráva, že na rozdíl od velké novely v roce 2019, nedochází od ledna 2022 ke změnám, které by znamenaly zrušení úhrad v jakékoliv úhradové skupině. V novele se objevuje řada pomůcek, které nebyly dosud hrazeny a hrazeny budou, některé dokonce až do výše 100% úhradového limitu.

Ze schválených změn namátkou: nově se přispívá na prostředky pro lokální kyslíkovou terapii, pomůcky pro léčbu poruch dýchání ve spánku, přístrojové vybavení invazivní domácí umělou plicní ventilaci, příslušenství k elektrickým vozíkům. Nově budou moci antidekubitní matraci předepsat také praktičtí lékaři. Navyšuje se limit úhrad u inhalátorů, mění se limity pro opravy mechanických i elektrických vozíků.

Méně potěšující zprávou, zejména pro pečující o lidi upoutaných na lůžko a u lidí s třetím stupněm inkontinence, je, že od 1. ledna 2022 je zavedena spoluúčast 2% od prvního kusu inkontinenčních pomůcek u lidí s třetím stupněm inkontinence. Do této doby byla částka 1478 Kč bez jakékoliv spoluúčasti.

Znění novely včetně zapracovaných nových limitů úhrad najdete například zde. Změna limitu úhrad inkontinenčních pomůcek je na str. 4602 zákona, respektive na str. 42 sdíleného dokumentu ve formátu pdf, číselný kód 02.01.01.01.

***

Ještě nejste součástí uzavřené podpůrné skupiny „Domácí péče o nemocné Alzheimerem“ na Facebooku? Přidejte se k nám, kliknutím na tento odkaz, a získejte podporu lidí v podobné životní situaci. Případně se připojte k některému z bezplatných online podpůrných setkáních realizovaných prostřednictvím aplikace Skype. Veškeré informace o termínech i jednoduchých návodech, jak se bez instalace a registrace připojit, najdete zde.

Loading