fbpx
Světový den polykání

Světový den polykání

Dnes si připomínáme již desátý ročník Dne polykání, který právě na datum 12. 12. ustanovila Evropská unie foniatrů (UEP) v roce 2011. Jeho cílem je zvýšit mezi veřejností informovanost o existenci poruch polykání, jejich projevech, příčinách, prevenci a managementu diagnostiky a léčby.

Poruchu polykání označujeme jako dysfágii a je velmi nepříjemným projevem, následkem i příčinou řady onemocnění. Vzhledem k nouzovému stavu a vládním protiepidemiologickým opatřením většina pracovišť upustila v letošním roce od pravidelných Dní otevřených dveří a nabídku vyšetření pro osoby ohrožené dysfágií.

Každý člověk v průběhu dne polkne 700x a pro správnou funkci polykání je třeba zapojit 26 svalů. Jde tedy o velmi komplexní a složitý jev, který může mít velmi mnoho odchylek od fyziologického polykání a portfolio lidí s problémy s polykáním je velmi široké.

Výzkumy uvádějí až 65% přítomnost poruch polykání u osob nad 75 let. Problémy s polykáním mohou nastat v době před nebo během polknutí, zahrnují se sem ale i potíže po polknutí. Lehčí formy dysfagie jsou spojené s tuhou stravou, v těžší fázi nemoci jde však i o stravu tekutou.

Jak víme, poruchy polykání jsou ve velké míře spojené i s pozdějšími fázemi Alzheimerovy choroby (mluví se o 90% přítomnosti dysfagie u osob se syndromem demence) a je dobře, že se odborná pracoviště snaží o osvětu i v této oblasti. Po vzoru ze zahraničí se i v České republice začínají budovat specializovaná pracoviště zahrnující diagnostická i terapeutická centra.

Loading