fbpx
Novoroční přání

Novoroční přání

Rok 2022 ukrojil ze své vlády prvních pár minut. 

Nikdy jsem se příliš nevěnovala numerologii, takže je možné, že jsem ve svých úvahách hodně mimo. Ale když se na to číslo podívám, dvojka mu dominuje. A dvojka je pro mě pár, dva. Partnerství. Spolupráce. Polarita. Dualita. Začátek a konec. Oproti jedničce v letopočtu 2021, která svádí k upřednostňování jedince, rok, který právě započal vyzývá k dialogu. K překročení vlastních zájmů a přesunu ke starosti, péči a zájmu o ty druhé. Inspiruje k solidaritě, ke sbližování, k ohleduplnosti k potřebám druhých. A každé partnerství vyžaduje komunikaci, hledání řešení přijatelné pro obě strany. Hledání společných cest. Hledání harmonie, rovnováhy, vyváženosti.

Vy, pečující, víte velmi dobře, jaké to je, když potlačíte vlastní zájmy ve prospěch člověka, kterého milujete nebo ke kterému vás váže cosi, co vás vedlo k rozhodnutí přijmout tíhu péče. Často usedáte jen ve chvíli, kdy přisedáte k lůžku nemocného, abyste ho potěšili svou přítomností, abyste mu pomohli s přijetím jídla, abyste mu povyprávěli, abyste… vy sami jíte za pochodu, nebo až večer. Opomíjíte svůj pitný režim, o alespoň krátkých odpočinkových pauzách během dne ani nemluvě. Uléháte s hlavou plnou úkolů na další den. Budíte se při každém šustnutí s obavou, zda se vašemu blízkému nepřitížilo.

Ale ten směr, kterým se ona zmíněná dualita a partnerství ubírá, není jednosměrka. Ten proud musí plynout oběma směry. A pokud váš blízký již není schopen vás nasycovat, pokud vnímáte, že péče z vás vysává příliš energie… je na vás, abyste sami sebe dosytili. Abyste hledali zdroje, které vám pomohou naplnit vlastní poháry, abyste měli opět z čeho dávat.

Partnerství a spojenectví, péče a starostlivost o druhé není, v mém vnímání světa, o jedincích, milí pečující. Není jen o těch nemocných. Je i o vás a vašich potřebách. Zkuste, prosím, myslet více na sebe. Jen ti, kdo dobíjejí baterky, jen ti, kteří mají možnost dosytit své energetické zásoby, jen ti, kdo dbají i na svůj odpočinek, mohou zvládnout dlouhodobou a vyčerpávající péči. 

Přeji vám rok plný chvil, kdy cítíte, že zvládnete cokoliv. Přeji vám, ať vám péče přináší okamžiky, kdy cítíte, že vaše péče je přijímána s vděčností. Přeji vám, ať nemusíte sahat na samé dno svých sil. Přeji vám alespoň pár lidí z vašeho okolí, kteří budou vnímaví k vašim potřebám a v pravou chvíli vám nabídnou pomocnou ruku. A přeji vám, abyste tuto pomocnou ruku co nejčastěji přijali bez výčitek svědomí a dovolili sami sobě alespoň na chvíli si vydechnout, abyste se mohli naplno znovu nadechnout. Ať se vám v roce 2022 dobře dýchá.

Loading